آنتی اسکالانت آنتی اسکالانت رسوب زدا محلول پاک کننده ممبران هوبارت شیمی

از جمله برندهای آنتی اسکالانت وارداتی موجود در بازار می توان به فلوکن، جنسیس، آویستا و دکوئست اشاره نمود که از لحاظ قیمت با یکدیگر تفاوت دارند. هنگام خاموش شدن دستگاه آب شیرین کن این مواد باید از سیستم به صورت کامل خارج شوند. زایرا می توانند با تجمع بر روی غشاء باعث ایجاد گرفتگی فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب شوند. علاوه براین هنگامی که غشای دستگاه دچار گرفتگی شده یا فشار آب کم باشد باید تزریق انواع مواد ضد رسوب متوقف شود. مساله دیگری که بسیار حائز اهمیت می باشد استفاده از مواد آنتی اسکالانت سازگار با غشای سیستم اسمز معکوس است. مواد ناسازگار می توانند صدمات جدی و غیر قابل برگشت به غشای سیستم اسمز معکوش در پی داشته باشند.

مواد تشکیل دهنده آنتی اسکالانت

اما همانطور که گفتیم قیمت پایین آن باعث می شود تا در برخی از دستگاه های آب شیرین کن صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. سرمایه‌گذاری بر روی آنتی اسکالانت‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که در سیستم‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس می‌تواند از تشکیل رسوبات و گرفتگی منافذ غشاء جلوگیری نمایند. از طرفی با استفاده از این ضدرسوب‌ها می‌توان طول عمر ممبران را افزایش داد که این امر صرفه اقتصادی دارد.

به درستی لازم به ذکر است که تعداد زیادی از شیمی های مختلف ضد اسکالی که تکامل یافته اند بسته به نوع کاربرد و پلیمر آلی مورد استفاده، نتایج و اثربخشی زیادی را ایجاد کرده اند. باید اشاره کرد که استفاده از آنتی اسکالانت نمی تواند سبب نابودی ویروس، میکروب و میکروارگانیسم هایی شود که ابعاد بسیار ریزی دارند. آبی که در انتهای فرآیند تصفیه به روش تزریق آنتی اسکالانت، شیرین بوده و فاقد سختی می باشد. آب به علت دارا بودن نمک و املاح، پتانسیل ته نشین شدن و ایجاد رسوب را دارد. این مساله در تجهیزات تصفیه آب، امری هزینه ساز می باشد که می تواند به این تاسیسات آسیب وارد کرده و سبب ایجاد هزینه اضافی گردد. مکانیزم رسوب زدایی راه حلی است که برای رهایی از شر این رسوبات انجام می شود و در نظر دارد تا سلامت دستگاه های تصفیه آب را حفظ کند.

  • فوسفونات ها در دماهای بالا بسیار موثر بوده در حالی که پلیمرهای سولفونه در دماهای پایین موثر می باشند.
  • توجه داشته باشید که یون های موجود در منبع تغذیه اگرچه در سیستم RO متمرکز گشته اند، نقطه پتانسیل در رسوب حداکثر جریان کنسانتره را دارد.
  • برای این کار نمونه آب مورد نظر را در شرایط مشابه با تصفیه خانه جهت اثر بخشی آنتی اسکالانت تست می کنیم.
  • به طور کلی می توان گفت که محاسبه میزان تزریق آنتی اسکالانت، با توجه به دما، میزان اسیدیته آب، میزان دبی، قدرت ریکاوری سیستم و نحوه قرار گیری ممبرین های دستگاه صورت می گیرد.

با گرفتگی ممبران فشار روی پمپ ها افزایش می یابد و باعث کوتاه شدن عمر آن میشود. استفاده از انتی اسکالانت اصلی و مرغوب باعث کاهش این آسیب ها میگردد در نتیجه باید در انتخاب آن دقت کرد. این ماده ضد رسوب مایع بسیار موثری است که برای کنترل رسوبات و کاهش رسوب ذرات در سیستم های جداسازی غشایی ایجاد شده است. همچنین نرم افزار MEMBRANE MASTER بهترین آنتی اسکالانت و مناسب ترین میزان تزریق آن را بر اساس آنالیز آب و جزییات گروه محاسبه می کند. به دلیل اینکه خرید آنتی اسکالانت در سایر استان ها و شهرستان ها در بیشتر موارد از طریق چندین واسطه انجام می شود، خرید در تهران می تواند از نظر قیمت مقرون به صرفه تر و ارزان آنتی اسکالانت تر باشد. اسمز معکوس یک فرآیند غشایی تحت فشار است که برای تصفیه آب استفاده می شود.

در صورتی که بیشتر از مقدار مورد نیاز تزریق شود، خود آنتی اسکالانت بر روی غشا رسوب کرده و باعث گرفتگی می‌شود. استفاده در سیستم آب شیرین‌کن دریا، استفاده در دیگ‌های بخار و برج‌های خنک کننده و استفاده در سیستم‌های نانوفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون از کاربردهای Antiscalant Avista محسوب می‌شوند. 5-2 میلی‌گرم در لیتر میزان دوز تزریقی این ضدرسوب است که در صورت امکان بهتر است قبل از فیلترهای کارتریج تزریق شود تا بهترین کارایی را در رسوب‌زدایی داشته باشد. این ضدرسوب در بسته‌بندی‌های 25، 230 و 1100 کیلوگرمی به بازار عرضه می‌شود که ساخت کمپانی Avista است.

اسمز معکوس / اسمز معکوس R.O / دستگاه اسمز معکوس

آنتی اسکالانت آنتی اسکالانت رسوب زدا محلول پاک کننده ممبران هوبارت شیمی

به این صورت که آنتی اسکالانت مانند سرمایه گذاری روی پکیج تصفیه فاضلاب می باشد و هم عمر دستگاه و هم بازده آن را در بهترین حالت ممکن نگه می دارد. انتخاب آنتی اسکالانت مناسب برای استفاده در سیستم های تصفیه بسیار مهم می باشد. به طور مثال در استفاده از آنتی اسکالانت های ساخته شده از پلی اکرولیک باید احتیاط نمود. چون در صورت وجود سطح بالایی از آهن مستعد تشکیل رسوب بر روی ممبران ها هستند.

آنتی اسکالانت در تصفیه آب