علیرضا فغانی، به فکر فینال باش نه انتقامکد خبر : 1855054 |
02 آذر 1401 ساعت 10:27 |
2.3K بازدید |

0
دیدگاه

برزیل – صربستان، شروع رویایی داور ایرانی


قضاوت یکی از بازی های مهم مرحله گروهی جام جهانی به علیرضا فغانی محول شده است.

علیرضا فغانی، به فکر فینال باش نه انتقام

به گزارش “ورزش سه”، بازی اول از گروه G، مسابقه ای که بین تیم های برزیل و صربستان روز پنج شنبه ساعت 22:30 برگزار می شود. این خیلی عجیب نبود. برای داوری که دیدار رده بندی جام جهانی 2018 روسیه را سوت زده است.

در روسیه همه منتظر بودند کولینا سوت دیدار پایانی جام جهانی بین تیم های فرانسه و کرواسی را به علیرضا فغانی بدهد. اما داور آرژانتینی برای قضاوت این بازی انتخاب شد و علیرضا فغانی بازی تیم های انگلیس و بلژیک را سوت زد که اهمیتش کم از دیدار پایانی نبود. بعد از بازی خبرهایی نقل شد که کولینا گفته یک فینال به علیرضا فغانی بدهکار هستم و … خارج از این بحث و واکاوی این موضوع باید گفت در دوره قبلی جام جهانی علیرضا فغانی به سبب قضاوت های شایسته ای که داشت، بهترین گزینه برای حضور و قضاوت در بازی پایانی جام جهانی بین تیم های فرانسه و کرواسی بود و این می توانست تبدیل به بزرگ ترین افتخاری برای جامعه داوری فوتبال کشورمان شود، اما در نهایت ترجیح فیفا انتخاب داور آرژانتینی بود. انتخابی که چیزی از شایستگی های این داور خوب فوتبال کشورمان کم نکرد و هم چنان جز داوران مطرح فوتبال جهان بشمار می رود.

این جام جهانی با جام جهانی قبلی برای علیرضا فغانی متفاوت است. او به سبب تغییر جغرافیای زندگی از لیست داوران بین المللی فوتبال ایران خط خورده است. گذر از سن 45 سالگی به طور حتم نمی تواند، دلیل قانع کننده ای برای حذف علیرضا فغانی از لیست داوران بین المللی فوتبال ایران در سال 2023 باشد. به این خاطر که فیفا مدت هاست محدودیت سنی را برای داوران برداشته است و داوران در صورت سلامت جسمانی و قبولی در تست های آمادگی جسمانی می توانند، با گذر از این سن هم بازی های مهم و بین المللی را سوت بزنند. تصمیم کمیته داوران فدراسیون فوتبال برای حذف علیرضا فغانی یک تصمیم بد بود. بدون شک اگر علیرضا فغانی در یک کشور دیگر آسیایی زندگی می کرد، فدراسیون فوتبال ملی آن کشور تا جایی که علیرضا فغانی نای سوت زدن داشت نام او را در لیست داوران بین المللی قرار می داد تا افتخارات دیگری هم برای داوری ملی رقم بخورد. اما این تصمیم برای علیرضا فغانی فاجعه نیست. به قول امروزی ها عرض زندگی مهمتر از طول آن است.

این تصمیمی است که از سوی فدراسیون فوتبال و کمیته داوران انتخاب شده است و جنگ با آن به ضرر علیرضا فغانی تمام می شود. به خوبی می دانیم علیرضا فغانی با این تصمیم کنار آمده است و در دوحه به دنبال اثبات خود به کمیته داوران و انتقام گیری نیست چرا که این موجب برهم زدن تمرکز او می شود. از سویی علیرضا فغانی پیش تر شایستگی خود را در داوری به همه ثابت کرده است. دوحه یک فرصت برای پایان خوب در داوری بین المللی است نه انتقام.

قضاوت خوب در دیدار برزیل – صربستان موجب می شود تا علیرضا فغانی برای قضاوت یک بازی مهم دیگر در مرحله گروهی انتخاب شود. و در ادامه مراحل حذفی و تکرار این قضاوت های خوب دست فیفا را برای انتخاب داور ایرانی برای حضور در بازی نهایی باز می گذارد. این باید مهمترین هدف تیم داوری فوتبال ایران در جام جهانی 2022 باشد. علیرضا فغانی اگر به عنوان داور دیدار نهایی در دوحه برگزیده شود، دیگر بازی باقی نمانده که سوت نزده باشد و اگر کمیته داوران او را از لیست داوران بین المللی فوتبال ایران در سال 2023 کنار نمی گذاشت، با این اتفاق خود از داوری برای همیشه خداحافظی می کرد.منبع