هر روز ورزش کنید و تاثیرات آن را ببینید، هر چند کوتاه؛ حتی 10 دقیقه!

اگر تمرینات HIIT یا دوره ای را ترجیح می دهید، مطالعه این مطلب باعث میشود که بدانید چگونه 10 دقیقه ورزش روزانه نه تنها به کاهش وزن کمک می کند بلکه به حفظ BMI (شاخص توده بدنی) سالم نیز کمک می کند. حال که برخی از فواید مهم ورزش کردن را فهمیدیم باید بدانیم که بهتر است با چه نوع تمریناتی شروع کنیم؟ 8. کاهش احساس اضطراب و افسردگی 9. بهبود درد و سفتی مفاصل 10. مبارزه با خستگی و علائم سرطان. فشار خون از طریق ورزش با کاهش سفتی رگ ها کاهش می یابد تا خون بتواند راحتتر جریان یابد. پژوهشهای اخیر نشان میدهند که 10 دقیقه ورزش کردن معادل با همان 45 دقیقه آهسته دویدن است. فراموش نکنید که این ده دقیقه ورزش در نهایت برای شما 30 دقیقه ورزش مفید و پرتلاش را به عمل میآورد. اگر برای کاهش وزن به دنبال ورزش کردن میروید بهتر است بدانید که با 10 دقیقه ورزش کردن هم میتوانید به تناسب اندام برسید! شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که از ورزش کردن بیزار هستید و حس و حال ورزش کردن ندارید!

مغز ما از این نظر قدرتمند است که می تواند یک میلیون دلیل برای ما ایجاد کند که چرا ورزش حال ما را خوب میکند. اینکه بهترین زمان برای انجام حرکات ورزشی در طول روز دقیقاً چه زمانی است، پاسخ مشخصی ندارد و در مورد آن ادعاهای زیادی مطرح شده است.برخی اینطور مطرح کرده اند که بهترین زمان، صبح و قبل از صرف صبحانه است چون باعث می شود چربی بیشتری سوزانده شود. با این حال، به محض تحرک، تعداد اندورفین آزاد شده باعث افزایش انرژی، انگیزه و کاهش احساس افسردگی و خستگی می شود. ابتدا با یک سوال مهم و اساسی مواجه میشویم که: فواید ورزش کردن برای سلامتی چیست؟ 10 دقیقه ورزش در روز، همراه با کمبود کالری می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند و تفاوت زیادی در سطح سلامتی و تناسب اندام شما ایجاد کند. حداقل سه بار در هفته، هر بار فقط 10 دقیقه! کسانی که حداقل میزان فعالیت بدنی مورد نیاز برای گروه سنی خود را دارند، 95٪ کاهش احساس خواب در طول روز را تجربه میکنند. البته فراموش نکنید که فورا بعد از خوردن غذا ورزش نکنید، خون باید در هنگام ورزش به ماهیچه ها برود در حالی که خون بعد از صرف غذا برای هضم آن در دستگاه گوارش است.

این اثرات در طی تمرین و بعد از آن نیز بیشتر سایت فلاویو دیده می شود. رها کردن این احساسات قبل از نشستن برای کار روی یک پروژه، ذهن ما را برای تفکر واضح تر و احساس بهره وری بیشتر آماده می کند. اگر پرمشغله هستید و حس ورزش کردن ندارید، تنها 10 دقیقه ورزش در روز کافی است! محققان پس از سه سال تحقیق درباره تقریباً 4000 زن در 70 سالگی، دریافتند که کسانی که درد آرتروز را گزارش کرده اند فقط به 75 دقیقه ورزش در هفته نیاز دارند تا کاهش 30 درصدی دردهای خود را ببینند. ادعای دیگر این است که بعد از ظهر و یا عصر بهترین زمان می تواند باشد چون قدرت و توان بدن برای انجام حرکات سخت بیشتر خواهد بود. یکی از مزایای اصلی تمرینات کوتاه و پشت سر هم کاهش خستگی عضلات است که به شما امکان می دهد هر بار عضلات مختلف بدن را هدف قرار دهید. در واقع ساعت بیولوژیکی بدن برای آمادگی بدن از نظر انجام تمرینات ورزشی نقش مهمی دارد.

پس به نفعتان است که 10 دقیقه ورزش مفید داشته باشید تا 45 دقیقه آهسته دویدن. مطالعات اخیر نشان داد که فواصل 10 دقیقه ای آموزش در روز برای جلوگیری از افزایش فشار خون در آینده و بهبود عملکرد قلبی تنفسی موثرتر از یک تمرین 30 دقیقه ای است. اگر از دویدن لذت می برید، مطالعات نشان میدهد فقط 40 دقیقه دویدن در هفته کافی است تا تفاوت چشمگیری در اهداف شما برای کنترل وزن داشته باشد. تغییرات مثبت در سیستم عصبی خودمختار می تواند فقط با 70-75 دقیقه ورزش در هفته اتفاق بیفتد. چند هفته اول صبح ورزش کنید. در تابستان، ورزش در صبح احساس راحتی بیشتری را برایتان فراهم میکند، زیرا گرمترین قسمت روز 10 صبح تا 3 بعد از ظهر است. اگر فعالیت های بیرون را ترجیح می دهید، بهتر است صبح زود تمرین کنید، به خصوص در روزهای بسیار گرم. شرکت در فعالیت های بدنی نه تنها به خواب بهتر شب کمک می کند، بلکه به تمرکز و حفظ روز نیز کمک می کند. به خاطر داشته باشید که از ساعت 8 عصر به بعد و با نزدیک شدن به زمان خواب، انجام ورزش می تواند کیفیت خواب را به خطر بیندازد.